Adana’da bir öğrenci olarak “bugün ne yapsak?”, “bu hafta hangi etkinliğe katılsak?” diye soracağına eminiz. Öğrenci yaşamının en eğlenceli ve unutulmaz anlarını arkadaşlarınla birlikte katıldığın etkinliklerde yaşayacağına şüphe yok. Şehirde neler var peki? Adana’da öğrenciler hangi festivallere ve etkinliklere katılabilir?

Altın Koza Film Festivali

Adana Altın Koza Film Festivali, Eylül ayı içerisinde gerçekleştirilen Adana’daki en büyük film festivali organizasyonu. Sana güzel bir haberimiz de var, festival keyfi ücretsiz! Harika filmler izlemek için festivali yakından takip etmek yeterli. Gün içerisinde sinemalara uğrayıp davetiye alarak istediğin filmi izleyebilirsin. Festivalde Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Öğrenci Filmleri Yarışması Dünya Sineması Örnekleri, Özel Bölümler, Kısa Film Bölümleri bulmak mümkün. Biz Dünya Sineması seçkisini kaçırma deriz!

altın koza

Detaylı bilgi için bağlantı adresini tıklayabilirsin:
Altın Koza Film Festivali

Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali

Tiyatroyu sever misin? İşte sakın kaçırma diyeceğimiz bir festival! Son on yılda Adana’da ve Türkiye’de düzenlenen en iyi tiyatro festivallerinden biri. Festival açılışı Adana’da mutlaka görülmesi gereken üç beş heyecan verici iş arasında yer alıyor. Seyhan nehri üzerinde uçan ve dans eden tiyatro oyuncularını izlediğinde ne demek istediğimiz daha iyi anlaşılır:) Yaklaşık bir ay süren ve Türkiye’deki tiyatroların yanı sıra uluslararası tiyatro topluluklarının da katılımıyla unutulmaz bir kültür sanat deneyimi yaşatan festivali ajandana not et! Bilet bulmak için sıra beklemen gerekecek, bizden hatırlatması.

tiyatro_festivali

Detaylı bilgi için bağlantı adresini tıklayabilirsin:
Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali

Portakal Çiçeği Karnavalı

Kent festivallerine yeni bir soluk getiren Portakal Çiçeği Karnavalı, Nisan’da Adana’da sloganıyla her yıl binlerce insanın buluşmasına ev sahipliği yapıyor. Festivali üstlenen herhangi bir kurum yok, etkinlik sivil insiyatifle gerçekleştirilen ve herkesin sokakta olduğu bir halk festivali. Festival kapsamında konserler, sergiler, gösteriler gerçekleşiyor. En keyifli yanı herkesin renkli kostümler giyerek şehrin sokaklarında yürüdüğü kortej, işte bu nedenle korteji kaçırma deriz. Binlerce insanla yan yana en renkli kostümlerinle Nisan’da Adana’da buluşalım! Duru Deniz olarak biz de oradayız 🙂

portakal-cicegi-karnavali

Detaylı bilgi için bağlantı adresini tıklayabilirsin:
Portakal Çiçeği Karnavalı

Sinema, tiyatro ve konser…

Festivalleri beklemeden de sinema, tiyatro ve konsere gitmekte fayda var. Adana’da sinemaya gitmek istersen Avşar Optimum Sinemaları ve Real Adana Cinemaximum Salonları tercih edilebilir. Real Adana Cinemaximum Salonları Türkiye’nin sayılı büyük sinema salonlarından biri olduğunu hatırlatalım. Metropol Sineması ve Arıplex de yine sinemaya gitmek için tercih edilebilecek salonlar arasında. Tiyatro için Adana Devlet Tiyatrosu’nun oyunlarını takip edebilir, Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’nde oyunları izleyebilirsin. Yıl içerisinde Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda da yine şehir dışından gelen özel tiyatroların oyunlarına gitme imkânını kaçırma. Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası da her Cuma sahne alır. Bizden söylemesi, klasik müzik seviyorsan, Cuma akşamlarına şimdiden başka plan yapma 🙂 Hayal Kahvesi de yıl içerisinde konserler ile adından bir hayli söz ettiriyor, takip etmekte fayda var. Üniversitelerin bahar şenliklerini de takvimine yazmayı unutma.

senfoni

Salonlar ve etkinlikler hakkında güncel bilgilere ulaşmak için aşağıdaki bağlantı adreslerinden faydalanabilirsin.

Avşar Sineması

Cinemaximum M1 Adana Merkez

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası

Metropol Sineması

Arıplex Sineması