Yeme & İçme mekanları 

Adana’da yerel lezzetleri yine yerel restoran ve mekanlarda bulabilirsiniz. Fast-food mağaza zincirlerinin yanı sıra ulusal markalara da sık rastlarsınız. Duru Deniz Kız Yurdu yakınlarında McDonalds, Burger King, KFC, Dominos Pizza, Popeyes gibi büyük fast-food mağazalarının şubeleri var. Barajolu şubesine çok yakın Hasan Usta kebap yemek için uğranabilecek mekanlardan. Beyazevler Şubesi’ne de çok yakın Leman Kültür’e de gidilebilir. Ramiz Köfte, Mado, Özsüt, Göksel Tanutuni gibi alternatifler de var. Ekonomik olması için elbette yurtta yemek ilk tercih olmalı ama dışarı çıktığında da alternatiflerin çok olduğu bir yer Adana 🙂

Adana’da yemek denince en çok konuşulacak şeyleri kısa kısa yazdık. Adana’nın kendine has bir yeme & içme kültürü olduğunu bilmeyen yok. Sofralarında etli yemekleri eksik olmayan, yemeklerinde salça ve acı kullanmayı seven Adana’lıların en özel lezzeti elbette Kebap! Adana’da öğrenci olarak yaşayacağına göre bu tatlar zaten hayatına girecek 🙂 Keyifli okumalar

Adana Kebabı 

Yemeğe gittiğinde bir Adana alabilir miyim dediğin şey aslında “Adana Kebabı” ama kebap o kadar özdeşleşmiş ki Adana ile başka bir isim vermeye gerek kalmamış. İŞehirde neden iki adıma bir kebapçı ile karşılaştığını anlatıyor bu durum. El kıyması denilen ve kebap ustaların özel olarka hazırladığı kıymadan yapılan Adana Kebabı’nın olmazsa olmazları da var. Adana kebabının sırrı tercih edilen ette saklı, bölgede yetişen erken koyun eti kullanılıyor. Senin anlaycağın dana etinden Adana Kebabı olmaz! Tercihe göre biber salçası, pul biberi, kuyruk yağı eklenerek hazırlanan kebap mutlaka deneyeceğin lezzetler arasında.

Ekmek arası “dürüm” dediğimiz şekliyle öğrencilerin vazgeçilmez yemeklerinden biri. En iyisine karar vermek sana kalıyor. Farklı kebapçıları mutlaka dene, malum herkes en iyi kebabı biz yapıyoruz diyor 🙂 Bir de eğer salataya para isteyen bir yer varsa hemen oradan uzaklaş! Adana’da kebapçılar salata ve ikrama para almazlar!

Kebap

Şalgam

Adana’nın özgün içeceği şalgam da tatman gerekenler arasında.  Çukurova’ya özgü olan bu içecek “şalgam” ismi verilen aslında bir nevi pancar da denebilecek bir turpgiller bitkisinden elde ediliyor. Kebapla birlikte tercih edilen, acı turşu suyundan karıştırarak dilediğinde acılı olarak da içilebilen şalgam suyunu mutlaka dene. Tabla üzerinde satış yapan sokak satıcılarının yanı sıra, içecek satılan küçük dükkanlarda, büfelerde ve restoranlarda da bulabilirisn. Simit ve şalgam da hiç fena değilir, yani en azından Adana’da sevilir. Denedikten sonra kararı sen ver 🙂

şalgam

Adana Lahmacun 

Adana’ya ait bir başka lezzette özel olarak yapılan Adana Lahmacun’u. Lahmacun güney illerde sık tüketilen yemeklerden. Gaziantep ve Urfa’da lahmacun çok seviliyor. Adana’nın lahmacunu ise bu illere göre daha küçük boyutlarda hazırlanıyor. Kebap öncesi ikram edilen fındık lahmacun kadar da küçük değil. Bir porsiyonu 5 adet olan Adana Lahmacun’u oldukça doyurucu bir yemek. Pişirim yapan fırınların yanı sıra fırını olan restoran ve lokantalarda da bulabilirsiniz. Teze maydonoz ve limon ile servis edilen, et ve pide yemeyi sevenlerin vazgeçemeyeceği lezzetlerden.

lahmacun

İçli Köfte

Ev yapımı yemek hazırlayan kafe & restoranlarda karşına sürekli “İçli Köfte” servisimiz vardır yazısı çıkacak. Adana’da sevilen ve hem yapımı hem de yemesi sırasında özellikle bir araya gelinen yemeklerden. Adanalılar için akraba ziyaretinin kurucu unsurlarından. “İçli köfte var gelsene” davetini geri çeviren kişi Adana’da nadir olarka görülür. Güney illerde kızartılmış olarak yapılan içli köfte Adana’da haşlanarak yapılır. İçli köftenin dışı ince bir bulgur ile kapatılır, içinde soğanlı ve baharatlı bir kıyma olur. Dilerseniz limon sıkarak da yiyebilirsiniz.

İçli Köfte

Bici Bici

Adana’nın en meşhur yiyeceklerinde biri de Bici Bici! Sıcak havalarda herkesi bici bici yerken görmeniz mümkün. Nişastadan yapılan ve muhallebiyi andıran bici içini, bici suyu, pudra şekeri ve buzla karıştırıp serinletici bir lezzete dönüştürüyorsunuz. İşte size Bici Bici! Adana’da tadılması gereken yieceklerden olduğu muhakkak. Şehirde sıcaklar başladığında küçük tabla ve tezgahlarda ve kafelerde görünür olmaya başlar. Meyve ile karıştırılarak da servis edilebiliyor. Muz ile hiç de fena olmuyor ama siz yine kendiniz keşfetmeyi ihmal etmeyin!

bici